Style Switcher

Text Resize

Hon'ble Mr. Justice T. Nandakumar Singh

Mr. Justice T. Nandakumar Singh

Born on 01.02.1954 in a lawyer's family. Graduated in Science from Utkal University, Bhubaneswar, in the year 1974 and obtained LL.B. Degree from Lucknow university in the year 1977.Enrolled as an Advocate in 1978 and started practice in the Gauhati High Court as well as Sub-ordinate Courts.Practices successfully in Civil, Criminal, Service and Constitutional matters in the Gauhati high Court and Supreme Court of India. Was one of the youngest Advocate, designated as "Senior Advocate", in the history of the Gauhati High Court.

Was the Consel of Manipur University for a period of six years. Served as Legal Advisor of the Central Agricultural University, Imphal. Participated successfully in different Enquiry Commissions for the Ministry of Home Affairs, Govt. of India and the Police Deptt., Govt. of Manipur. Was a Senior Member of the Supreme Court Bar Association, New Delhi. Served as Advocate General of Manipur ( Cabinet Status) from 14.01.1998 to 27.03.2001. Elevated as an Additional Judge of the Gauhati High Court on 25.11.2004. Became permanent Judge w.e.f. 27.02.2006. He took Oath as the Judge of the High Court of Meghalaya on the 23rd March, 2013. He demitted the Office on the 31st January 2016